Wynajmowanie mieszkania, nie jest wcale taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Ilość formalności do spełnienia bywa przytłaczająca i sprawia, że trzeba temu poświęcić sporo wolnego czasu. Opłacalnym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi zarządzania najmem, kiedy warto się na to zdecydować?
- Czym jest zarządzanie najmem mieszkań?
- Kiedy warto zlecić zarządzanie najmem?
- Czym zajmują się firmy zarządzające najmem mieszkań?
- Jakie są formy zarządzania najmem?
- Jak wygląda umowa o zarządzanie najmem lokalu?
Czym jest zarządzanie najmem mieszkań?
Wyjaśnienie, na czym polega usługa zarządzania najmem mieszkań, jest stosunkowo proste, to nic innego jak powierzenie obowiązku obsługi nieruchomości zewnętrznej firmie. Wówczas właściciel nie musi się martwić o kwestie formalne i to, co dzieje się z jego mieszkaniem, nie musi też poświęcać temu całego swojego czasu.
Kiedy warto zlecić zarządzanie najmem?
Zarządzanie najmem bywa bardzo korzystnym rozwiązaniem. Sytuacja mieszkaniowa na rynku jest obecnie trudna, właściciele nierzadko zastanawiają się, co zrobić z daną nieruchomością czy w jaki sposób właściwie nią zarządzać.
Kiedy zatem warto zdecydować się na powierzenie zarządzania najmem? Przede wszystkim wtedy, kiedy:
- nie mamy czasu na zarządzanie daną nieruchomością,
- nie wiemy, jak zarządzanie najmem powinno wyglądać,
- kiedy otrzymaliśmy mieszkanie w spadku,
- kiedy posiadamy nieruchomość w innym mieście i potrzebujemy, by ktoś jej doglądał.
Zlecenie zarządzania najmem mieszkania to oszczędność czasu, pieniędzy, nerwów oraz stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcemy załatwiać spraw związanych z nieruchomością, a do tego nie jesteśmy też pewni co do lokatorów lub po prostu obawiamy się, że ewentualny najemca może nasz oszukać — wsparcie specjalistów może być tutaj ogromną pomocą.
Czym zajmują się firmy zarządzające najmem mieszkań?
Kompetencje firm, zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem najmem nieruchomości są bardzo szerokie. Zalicza się do tego takie obowiązki jak:
- poszukiwania odpowiedniego najemcy dla lokalu,
- sporządzenie i podpisanie umowy najmu,
- rozliczanie się z najemcą,
- obsługa techniczna oraz wykonywanie prac remontowych i naprawczych.
Do tego dochodzi też fakt regularnego raportowania właścicielowi o tym, co dzieje się z jego nieruchomością, dzięki czemu ma on pełen wgląd we wszystkie decyzje podejmowane przez zarządcę. Jednym słowem firma zewnętrzna dba o nieruchomość. Zarządzanie nieruchomościami wymaga sporego nakładu czasu, wiedzy oraz cierpliwości, a właściciel nie zawsze jest w stanie zająć się tym w sposób taki, jaki by chciał.
Jakie są formy zarządzania najmem?
Do wyboru mamy dwie opcje, czyli zarządzanie najmem krótkoterminowym oraz zarządzanie najmem długoterminowym. Przy obu wariantach zarządca zadba o wszystkie formalności z tym związane, podchodząc do zadania w sposób kompleksowy. Niezależnie od tego, na jakiej formie najmu zależy klientowi, w każdym z tych przypadków zostaną wdrożone wszystkie najistotniejsze czynności związane z opieką nad nieruchomością.
Jak wygląda umowa o zarządzanie najmem lokalu?
Ostatnia kwestia, którą warto omówić to ta, związana z umową o zarządzaniu najmem. Przed podpisaniem dokumentów, które mają rozpocząć współpracę właściciela nieruchomości z firmą zewnętrzną, dobrze, jeżeli będziemy wiedzieć, jak wygląda to od strony formalnej. Przede wszystkim musi być to umowa pisemna, inaczej będzie ona nieważna. Po drugie zarządca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, a podejmując się zadania opieki nad mieszkaniem, jest za nie odpowiedzialny na gruncie prawnym, tak samo jak wszystkie podmioty działające z jego polecenia. Dodatkowo zarządca musi informować, właściciela o wszelkich zmianach w umowie czy danych ubezpieczenia.
Warto też pamiętać o tym, że w umowie muszą być zawarte wszystkie zadania, jakich podejmuje się zarządca, a także odpowiedzialność, jaką poniesie w razie niespełnienia warunków umowy.