Najem - Podnajem nieruchomości

Szanowni Państwo,

w obecnej sytuacji rynkowej wiele mieszkań jest niezamieszkanych.

Właściciel albo nie zamierza albo nie może sprzedać mieszkania, wtedy najlepiej jest wynająć.

Sytuacje są różne, ale najczęściej:

  1. Albo jest to mieszkanie odziedziczone – które należy odpowiednio przygotować do wynajmu, znaleźć odpowiedniego najemcę, podpisać z nim dobrze przygotowaną umowę, a następnie trzeba takim wynajmem zarządzać – do tego trzeba mieć czas, odpowiednie przygotowanie merytoryczne, kapitał i odwagę poniesienia porażki,
  2. Albo jest to mieszkanie inwestycyjne, które właściciel nabył z myślą o wynajmie lub sprzedaży, ale wówczas również trzeba to mieszkanie odpowiednio zaprojektować , wykończyć i wyposażyć, a później znaleźć odpowiedniego najemcę, podpisać z nim dobrze przygotowaną umowę, a następnie trzeba takim wynajmem zarządzać – do tego trzeba mieć czas, odpowiednie przygotowanie merytoryczne, kapitał i odwagę poniesienia porażki.

W obu sytuacjach chętnie pomożemy takie tematy, w imieniu właściciela mieszkania, obsługiwać.

Formy współpracy mogą być dowolne – jesteśmy elastyczni – trzeba tylko zacząć rozmawiać.

Najlepiej zadzwonić – tel. 502-690-268.

Zapraszamy do współpracy.

Dla kogo zarządzanie najmem będzie najlepszym wyborem?

Opcja zarządzania najmem długo- lub krótkoterminowym będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają lub nie mogą poświęcić czasu na poszukiwania odpowiedniego najemcy i późniejszego nadzoru nad nieruchomością. Zarządzanie najmem nieruchomości to opcja także dla posiadaczy większej ilości lokali czy mieszkań, którzy dzięki oddelegowaniu obowiązków z tym związanych, nie muszą kontaktować się z najemcami, ani egzekwować należnych opłat.

Ponadto zlecenie wynajmu mieszkania agencji, minimalizuje ryzyko udostępnienia swojej nieruchomości nieuczciwym lub nieodpowiednim osobom, dzięki właściwemu procesowi poszukiwań, który odpowiednio dobiera wynajmujących. Firma zarządzająca najmem opiekuje się mieszkaniem, dba o jego stan i na bieżąco dokonuje niezbędnych czynności remontowych lub naprawczych, odciążając tym samym właściciela.

Związanie się umową o zarządzanie najmem lokalu z profesjonalistami pozwoli także na kontrolę nad terminowością wpłat, w tym także tych do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni czy za media. Do tego ma się pewność, że cała dokumentacja finansowa sporządzona jest w sposób profesjonalny, z należytą dbałością o dokumenty w formie papierowej lub elektronicznej. Za usługę zarządzania najmem nieruchomości otrzymać można fakturę, co istotne jest dla osób, które muszą udokumentować ponoszone koszty.

Na czym polega zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem to oddelegowanie czynności związanych z wynajęciem i późniejszym nadzorem nad jego przebiegiem osobie, której wiedza i doświadczenie pozwalają na profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy. Zdecydowanie się na to, pozwala na odciążenie właściciela nieruchomości z jednoczesnym przekazaniem specjaliście szerokiego zakresu praw związanych z:

  • poszukiwaniem i znalezieniem odpowiedniego najemcy do najmu okazjonalnego. Czynności te związane są z przygotowaniem atrakcyjnej oferty i opublikowaniu jej;
  • zorganizowaniem wizyt zainteresowanych wynajmem okazjonalnym i przedstawieniem ich właścicielowi mieszkania,
  • sporządzeniem zawarciem umowy najmu — zlecenie wynajmu mieszkania agencji to również oddelegowanie wszelkich formalności specjalistom,
  • obsługą transakcji finansowych,
  • wizytami kontrolnymi, nadzorem nad przebiegiem wynajmu — kompleksowe zarządzanie najmem to też dbałość o należyty stan nieruchomości, dzięki czemu właściciel ma pewność, że jego lokal jest w dobrych rękach,
  • obsługą techniczną i drobnymi pracami remontowymi — zarządzanie najmem nieruchomości to również sprawowanie pieczy nad przeglądami, niewielkimi naprawami, czy odświeżeniem lokalu pomiędzy okresami wynajmu.

Ponadto, dzięki usłudze kompleksowego zarządzania najmem, właściciel nieruchomości na bieżąco informowany jest o całym procesie, zgodnie z poczynionymi ustaleniami dotyczącymi formy i częstotliwości raportowania.

Jaka powinna być firma do zarządzania najmem?

Szukając odpowiednich usług zarządzaniem najmem, warto postawić na firmy, które mają w tej dziedzinie doświadczenie i świadczą profesjonalne, kompleksowe usługi. Warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych czynności związanych z najmem instytucjonalnym lub okazjonalnym i wybrać taką, której usługi będą dla nas największym ułatwieniem. Bardzo często agencje te prowadzą również inne czynności związane z obsługą lokali jak np. pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Ważny jest również, związany z zarządzaniem najmem, cennik usług agencji i sposób rozliczania. Jeśli firma ta deklaruje jedynie możliwość znalezienia najemcy, działać będzie na podstawie jednorazowej prowizji, zupełnie inaczej niż przy pełnej obsłudze zarządzania najmem.

Wybór firmy do zarządzania nieruchomościami powinien być dokonany odpowiedzialnie i właściwie, dzięki czemu będzie się miało pewność, że nieruchomość jest w dobrych rękach i pod właściwą kontrolą.