Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest naszą dodatkową działalnością świadczoną dla stałych klientów naszej firmy.

Aktualna oferta:

Kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik nieruchomości to zawód, który polega na przeprowadzaniu transakcji lub doradzaniu przy zakupie, sprzedaży czy najmie nieruchomości. Z usług dobrego pośrednika chętnie korzystają osoby, które potrzebują sprzedać swój dom lub go zakupić. Często pośrednictwo w obrocie nieruchomościami może przyspieszyć cały proces kupna/sprzedaży. Agent dba o to, by transakcja przebiegła sprawnie i zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Za co odpowiedzialne jest biuro pośrednictwa nieruchomościami?

Mogłoby się wydawać, że jedyne co robi agent nieruchomości, to przekazywanie ofert klientom, zarządzanie nieruchomościami jest dużo bardziej złożone. Pośrednik przede wszystkim odpowiedzialny jest za sprawdzenie stanu prawnego posiadłości i wykonaniu inwentaryzacji (sprawdzenie dokumentów, opis obiektu, dokumentacja fotograficzna), następnie agent musi sprawdzić stan zadłużeń nieruchomości. Dopiero wtedy ustalana jest rzeczywista wartość, na podstawie aktualnego stanu rynku. Po utworzeniu pełnej oferty przedstawiciel przystępuje do zadań, z których go znamy – na pozyskiwaniu klientów, osób, które byłyby zainteresowane kupnem danej posiadłości.

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami

Pośrednicy sprzedaży nieruchomości zwykle prowadzą własną działalność gospodarczą, ale mogą być także zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Kilka lat temu, by móc wykonywać zawód pośrednika nieruchomości należało posiadać licencję, którą wydawała Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN). Obecnie nie jest ona wymagana i agentem, może być każda osoba fizyczna.

Kiedyś, by zdobyć licencję w obrocie nieruchomościami, należało spełniać określone wymagania. Obowiązkowe było wykształcenie wyższe i ukończenie studiów podyplomowych z zakresu gospodarki nieruchomościami. Ponadto taka osoba nie mogła być karana. Mimo że obecnie, licencja nie jest wymagana, warto wybierać licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami.

Jak wygląda współpraca z pośrednikiem nieruchomości?

Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami wymaga spisania umowy, można ona występować w formie elektronicznej, jak i papierowej. W umowie powinna znajdować się także kopia ubezpieczenia OC przedstawiciela.

Uprawnienia pośrednika nieruchomości zawarte są w umowie pośrednictwa, uprawniają one do wglądu w:

  • księgi wieczyste,
  • ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
  • mapy taksacyjne,
  • plany miejscowe,
  • rejestry cen i wartości nieruchomości,
  • ewidencje ludności,
  • świadectwa energetyczne.

Współpraca z agencją nieruchomości zwykle polega na prezentowaniu oferty mieszkaniowych, na tworzeniu takowych ofert, jeśli zależy nam na sprzedaży nieruchomości. Pośrednik zajmuje się wszelkimi formalnościami, związanymi z kupnem lub sprzedażą. Dobry agent nieruchomości także doradza klientom, mówi, jak wygląda aktualnie rynek mieszkaniowy oraz może doradzić w takich sprawach jak prawo mieszkaniowe czy kredyty hipoteczne.