Najem okazjonalny a zwykły — wyjaśniamy pojęcia

biały blok mieszkalny

Wynajem lokalu mieszkalnego może być atrakcyjną alternatywą dla czerpania zysku z posiadanej nieruchomości. Działanie takie może wiązać się jednak z pewnymi komplikacjami, ponieważ właściciel nie ma wpływu na każde działania najemcy. Decydując się na wynajem lokalu, warto więc dowiedzieć się, czym jest najem zwykły i okazjonalny oraz czym się różnią.

Czym jest najem zwykły?

Najem zwykły oznacza przekazanie w użytkowanie najemcy określoną w umowie rzecz w zamian za opłacanie czynszu. W kontekście nieruchomości oznacza to, że osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła korzystać z niego po opłaceniu z góry umówionej opłaty.

Jest to więc dość wygodna forma wykorzystania nieruchomości do generowania pasywnego przychodu. Warto jednak pamiętać, że aby móc wynająć mieszkanie, w dalszym ciągu należy dopełnić szeregu formalności i odpowiednio przygotować lokal. Aby ułatwić zarządzanie najmem i podnajmem nieruchomości, warto skontaktować się z licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości, który zadba o wymagane działania. Podczas przygotowywania umowy najmu mieszkania istotne jest bowiem dokładne określenie wysokości czynszu, terminu spłaty oraz okresu trwania umowy. Wszystkie te czynniki mogą mieć bowiem duże znaczenie w wypadku nieuczciwego najemcy.

Co to jest najem okazjonalny?

Chcąc uchronić się przed nieuczciwym najemcą oraz zagwarantować sobie większe pole manewru przy braku wpłat czynszu, warto rozważyć najem okazjonalny. Tłumacząc dokładnie, co to jest najem okazjonalny, można go porównać do umowy zwykłej, która opatrzona jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Aby umowa wynajmu okazjonalnego miała pełną moc prawną, wymaganych jest kilka kluczowych dokumentów i oświadczeń. Najemca powinien dostarczyć właścicielowi oświadczenie w postaci aktu notarialnego, o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej na żądanie właściciela. Poza tym osoba wynajmująca nieruchomość zobowiązana jest do wskazania mieszkania zastępczego na wypadek przeprowadzenia egzekucji oraz dostarczyć potwierdzenie możliwości zamieszkania pod wskazanym adresem.

Czym różni się najem okazjonalny od najmu zwykłego?

Widać więc, że umowa wynajmu okazjonalnego różni się nieco od najmu zwykłego. Główna zmiana polega tu na możliwości przeprowadzenia przyspieszonej egzekucji w wypadku zakończenia się umowy lub braku płatności opłat czynszowych. Kolejną zmienną jest tu fakt, iż umowę najmu okazjonalnego może wystawić jedynie właściciel, który jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności. Oznacza to, że niemożliwy jest w tej sytuacji najem instytucjonalny, a wyłącznie najem prywatny.

Warto również pamiętać, że przyspieszona egzekucja zawarta w oświadczeniu do najmu okazjonalnego nie oznacza możliwości natychmiastowej eksmisji. Właściciel dalej może zakończyć umowę dopiero po dwumiesięcznym braku płatności. Poza tym dalej musi on poinformować najemcę o zakończeniu umowy miesiąc wcześniej. Jeśli jednak po tymże miesiącu sytuacja nie ulegnie zmianie na lepsze, właściciel ma możliwość ubiegania się o przeprowadzenie przyspieszonej egzekucji komorniczej.

Zastanawiając się więc, co to jest najem zwykły oraz najem okazjonalny, można zauważyć, że ich definicje różni jeden zasadniczy szczegół. Najem zwykły to wynajem, np. nieruchomości przez osobę prywatną lub firmę bez możliwości przeprowadzenia przyspieszonej egzekucji komorniczej. Zawarte w umowie najmu okazjonalnego oświadczenie umożliwia jednak w pewnych przypadkach przyspieszenie procesu zwalniania mieszkania.