Zalety współpracy z pośrednikiem nieruchomości

wnętrze mieszkania

Wiele osób ma obawy przed skorzystaniem z pomocy pośrednika nieruchomości, niektórzy nie wiedzą, na czym polega ta praca, inni są przerażeni prowizją dla biura nieruchomości. Czy są one słuszne? W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika.

Za co odpowiedzialny jest pośrednik nieruchomości?

Wiele osób jest sceptycznie nastawiona do współpracy z biurem mieszkaniowym, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, kim jest pośrednik nieruchomości i co robi. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami ma szeroki zakres, agent nie tylko zajmuje się sprzedażą mieszkań klientów lub szukaniem odpowiednich lokali dla klientów, często wiele więcej. Jego praca przeważnie zaczyna się od aspektów prawnych: zapoznanie się z dokumentacją własnościową i sprawdzenie, innych informacji o mieszkaniu, które są potrzebne przy sprzedaży.

Osoba w tym zawodzie musi doskonale znać rynek mieszkaniowy oraz prawo związane ze sprzedażą lub najmem nieruchomości, ponieważ klienci oczekują także doradztwa i merytorycznego wsparcia.

Dlaczego warto sprzedać mieszkanie z pośrednikiem nieruchomości?

Wbrew pozorom, sprzedaż mieszkania w mieście wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Sprawdzenie stanu prawnego mieszkania to często wiele formalności i dokumentów, których człowiek bez odpowiedniej wiedzy nie jest w stanie ogarnąć. Trudno znaleźć też samego kupca, właściciele lokali nie wiedzą, gdzie umieścić ogłoszenie o sprzedaży domu i co zrobić, by trafiło do największej liczby osób. Samo tworzenie oferty sprzedażowej jest kluczowe, często potrzebny jest do tego profesjonalny fotograf, dlatego, że klienci chętniej przeglądają ogłoszenia z dobrze wykonanymi zdjęciami. Doświadczony pośrednik w obrocie nieruchomościami jest w stanie szybko sprzedać lokal mieszkalny, ponieważ ma on stały kontakt z kupcami oraz wie, jak i gdzie umieścić ogłoszenie.

Osoby, które boją się nawiązać współpracę z biurem nieruchomości z powodu wysokiej prowizji, powinny pomyśleć o zaoszczędzonym czasie i… pieniądzach. Ogłoszenie niekompetentnego właściciela może wisieć nawet latami, często trzeba obniżać cenę, by oferta stała się atrakcyjniejsza. Doświadczony pośrednik potrafi sprzedać lokal zgodnie z jego wartością bez obniżania ostatecznej ceny.

Zalety współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Wspomnieliśmy już o tym wcześniej, ale warto to powtórzyć. Sprzedaż, jak i kupno mieszkania z pośrednikiem jest szybsze, pozwala to zaoszczędzić wiele czasu. Agent w łatwy i szybki sposób potrafi przeprowadzić klienta przez cały proces kupna/sprzedaży, niektóre biura nieruchomości oferują nawet pomoc przy kredytach bankowych oraz w innych czynnościach formalno-prawnych, jak kompletowanie dokumentów, założenie księgi wieczystej czy likwidowanie zadłużeń. Szukanie wymarzonego mieszkania z pośrednikiem jest prostsze, będzie on pokazywał nam jedynie oferty, które spełniają nasze wymagania, ponadto może pomóc przy negocjacji ceny nieruchomości.

Pomoc pośrednika przy sprzedaży i zakupie nieruchomości może okazać się nieoceniona. Agent nieruchomości odpowiedzialny jest za wiele kwestii organizacyjnych, dzięki czemu sprzedaż/kupno mieszkania nie jest tak stresująca.